میزان و شدت نور در هدلایت بیشتر است یا زنون؟

kz کالا

اولین و بیشترین سوالی که درباره ی هدلایت یا زنون پرسیده می شود همین است. میزان و شدت نور در کدام یک بیشتر است؟ ما برای پاسخ به این سوال ابتدا باید واحد لومن را توضیح دهیم. روی بسته بندی تمامی چشمه های نوری مانند هدلایت، زنون، لامپ های رشته ای و حتی لامپ های خانگی این واحد را می توانید ببینید. لومن یا لومنس که آن را به صورت مختصر با (LM) نشان می دهند واحدی برای سنجیدن مقدار و شدت نور است. در خصوص هدلایت یا زنون هم به همین شکل است. میزان شدت نور را با لومن بیان می کنند. لامپ های رشته ای که به صورت فابریک روی خودرو موجود است معمولا دارای ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ لومن نفوذ نور هستند. پس با این اوصاف مقدار بیشتر از این اندازه نور مناسب تری نسبت به لامپ فابریک در اختیار شما قرار می دهد. برای دانستن مقدار نور خروجی باید مقدار لومن درج شده روی بسته بندی را نگاه کنید. 

مقدار برق مصرفی در هدلایت بیشتر است یا زنون؟

برای جواب دادن به این سوال ابتدا باید هدلایت یا زنون را بیشتر شناخت. هدلایت ها تکنولوژی ال ای دی هستند و نور لامپ های زنون حاصل ملتهب شدن گاز درون آن است. پس باید گفت زنون ها لامپ های گازی هستند(این موضوع خود یکی از عوامل خطرناک زنون است). ما ال ای دی ها را که در مصارف خانگی نیز کاربرد دارند به اسم لامپ کم مصرف می شناسیم. مقدار برقی که هدلایت مصرف می کند نسبت به زنون کمتر است. برای روشن شدن زنون برق باید در حد چند هزار ولت بکار گرفته شود در صورتی که در هدلایت ها چنین نیست. این میزان برق در زنون ها توسط ترانس آن ها تامین می شود. این ترانس ها برق ۱۲ ولت خودرو را به میزان چند هزار ولت تقویت می کنند (این مورد نیز یکی از خطرات زنون محسب می شود).
هدلایت یا زنون و یا هر وسیله ی الکتریکی مورد استفاده در خودرو ممکن است باعث ایجاد خطا در ECU یا همان کامپیوتر شود. خطای کامپیوتر دلایل مختلفی دارد. از این بین می توان به توان وسیله الکتریکی، اشکال در طراحی آن، داشتن اتصالی و موارد دیگر اشاره کرد. اما به طور معمول اگر هدلایت یا زنون با توان مناسب و طراحی اصولی انتخاب شود احتمال بروز خطا در ای سی یو کاهش می یابد.


kz کالا
kz کالا
kz کالا

برای انتخاب لامپ هدلایت مناسب برای خودرو خارجی و ایرانی ، ابتدا باید پایه های مناسب با خودرو را پیدا کرد. به طور کلی و به صورت قراردادی، نام پایه خاصی برای خودروی شما مناسب و سازگار خواهد بود. به عنوان مثال خودروی سراتو برای نور بالا و پایین به ترتیب به پایه های اختصاصی H۷ و H۷ نیاز خواهد داشت. توجه داشته باشید که اطلاع از نام و نوع پایه های اختصاصی لامپ هدلایت، کمی تخصصی است و نیازی به یاد گرفتن آن نیست. هنگام تعویض و نصب این لامپ، از فروشنده یا متخصص کمک بگیرید.پس از آموختن روش های شناخت لامپ هدلایت خودرو ، باید به دنبال شدت نوردهی و توان مصرفی مناسب رفت. این موضوع به آن خاطر است که اگر هدلایتی با توان بالا انتخاب شود، نیازمند بالا رفتن توان سیم و سوکت پایه هم خواهد بود. توان معمول لامپ هدلایت در خودروهای مختلف، حدود ۴۰ وات است. اما بسته به اندازه و حالت لامپ، می توان این رقم را بالا یا پایین برد. البته اینجا باید به طول عمر لامپ هدلایت هم توجه داشت. تاریخ مصرف یا عمر مفید هدلایت معمولا از عمر مفید کاسه و چراغ خودرو بیشتر است.

نصب هدلایت سبب جریمه می شود یا نصب زنون؟

در قانون راهنمایی و رانندگی اکثر کشور ها عواملی که سبب ایجاد مزاحمت و خطر برای دیگر رانندگان، خود راننده و سرنشینان تلقی شود جرم محسوب می گردد. حمل بار با وسایل غیر استاندارد، تردد خودرو های دود زا و یا استفاده از لامپ های خطر ساز همگی جزء جرم های رانندگی به حساب می آیند. در کشور ما نیز به همین شکل است. لامپ های زنون به دلیل تکنولوژی خاصشان سبب خطر هستند. ماهیت نور در زنون ها سبب ایجاد نابینایی مطلق در حد چهار ثانیه برای رانندگان دیگر می شود. مقدار برق مورد نیاز زنون در حد چند هزار ولت است. این امر باعث می شود که در هنگام تصادف ها و شکسته شدن لامپ زنون و اتصالی آن با بدنه حادثه های سنگینی از جمله آتش سوزی یا برق گرفتگی سرنشینان خودرو رقم بخورد. نصب زنون در ایران جرم بوده و باعث جریمه شدن می شود. بجز خودرو هایی که لامپ زنون به صورت فابریک در آن ها توسط کارخانه سازنده نصب شده است. در این خودرو ها تمامی استاندارد ها رعایت شده است. به طور کلی نصب هدلایت شامل قانون جریمه نمی شود. مگر در موارد و شرایط خاص.